3 Ekim 2013 Perşembe

OKK Beş Çayı : Tarif Yapım AşamasıHer şey kapının çalınıp kocaman bir kolinin gelmesiyle başladı... Dr. Oetker'in kendi kolisinde, ince bir düşüncenin sonucu bir adet değil  üç adet kek karışımı...  Ayrıca çok tatlı tarif defterciği ve tarif kitapçıkları... Kolları sıvadık ve mutfağa girdik... Aslında lazım olacak hemen şey var paketin içinde.

 Ekstradan sadece 3 yumurta, 5 kaşık süt ve 150gr margarin kullandım...
 Kek karışımının içine bunları ekledikten sonra güzelce çırptım. Ardından damla çikolata paketini döküp en düşük ayarda minicik daha çırptım ve kelepçe kalıbıma döktüm. 160 derecede önceden ısıttığım fırına ısıyı 170 derece yaparak attım. Pişen keki çıkardım ve soğumasını bekledim. Üzeri için benmari usulü çikolata gerekiyordu. Ki ben benmari severim ama çok da zahmetlidir, kaderime kahredecektim ki, işin feci kolayı varmış. Paketten çıkan çikolatayı kaynattığınız sıcak suyun içine olduğu gibi atıyorsunuz o yumuşayınca çıkarıyorsunuz ve ucunu kesip güzelce döküyorsunuz. Ne bir yere bulaşıyor, ne de bir zahmeti var. Bu durum o kadar hoşuma gitti ki anlatamam... 5 dk geçmeden çikolata donuyor ve bir pastaneden alacağınız kalitede kekiniz sizinle... 

Tadını çok beğendim. Evdekiler de denedi, onlardan da geçer not aldı. Hatta soğuyup donana kadar abimi mutfaktan uzak tutmakta zorlandım. "Yaa, güzel bir şeyler kokuyor." diye ortalıklarda dolandı durdu :p Her şey bitip de yiyebileceği zamanki hali hala gözlerimi yaşartıyor :) Madem tariflerden girdik, ufak bir püf noktası vereyim. Blog ikizimle Dr. Oetker bizi aradığında birlikte olduğumuzu ikizim yazmıştı. Ardından Dr. Oetker hakkında konuşurken ikimiz de kahvelerimize Dr. Oetker aromalarından eklediğimizden bahsettik. Kahvenize bir ya da iki damla rom aroması koyarsanız daha sert ve güzel bir tadı oluyor, ikizim de vanilya aromasından bahsedecek, ve o da kahvenin mis kokmasını ve yumuşacık bir tadı olmasını sağlıyor. Elinize kitabınızı da aldınız mı, keyif bu işte!

Güzel bir çalışmanın sonuna gelirken diyeceğim sadece şu: 
Biz  aslında ne mi yaptık? Biz kitabı okuyan olarak dışarıdan bakan olmak yerine bu sefer kitabın içine girdik. Ve çok keyif aldık, herkese sevgiler :) 


4 yorum:

Syhn dedi ki...

demek ki kitaplar sadece okunmuyormuş böyle yaşanılıyormuş!
kitap okumak için iyi bir neden ;)

Benherneysemo dedi ki...

Ben zaten duygusal olarak girerim kitapların içine feci derecede, ama böyle de gerçekten çok zevkli oldu :) Teşekkürler...

Andromeda Mikaelson dedi ki...

Rom aromasının kahveye de konulabileceğini bilmiyordum, kahveyi sert seven biri olarak çok yararı oldu bana yarın gidip alacağım :D Teşekkürler :)

Benherneysemo dedi ki...

Keskin bir tat veriyor, benim çok hoşuma gidiyor, afiyet olsun :)