27 Mart 2014 Perşembe

Necdet Akkan ile Söyleşi :)Tekrar merhaba :) Bu kez röportajla karşınızdayım. 

Geçelim röportaja ^^ 
-Merhaba,  öncelikle röportaj teklifimi kabul ettiğiniz için teşekkürler.
Sizi biraz yakından tanımak isteriz. Biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?
 -Merhabalar.
 İki çocuklu bir aile babasıyım. Ve mutluyuz. Herkesin mutlu olması dileğimdir. Edebiyat iç dünyamda hiçbir zaman sönmeyen bir meşaledir. 

-Nasıl bir ortamda yazarsınız? Yazarken olmazsa olmazlarınız var mıdır?
 - Geceleyin sessiz bir ortam yazabilmemdeki en büyük faktörlerden birisidir. Eğer tam tersi olsa farklı duygular üretebilme şansına sahip olamam. Bu konuda yalnızlık ve sessizlik benim en büyük dostlarımdır. İç dünyalara hitap edebilme şansımı başka türlü kullanamam. Bu olgu zaman ve sabır işidir. Süreç ancak böyle devam edebilir.


-Kitabın değişik ve ilgi çekici bir adı var. Ne ifade ediyor, sizin için anlamı nedir?
 -Ruh önemli bir kavramdır. Hayal kurmak (hayalperest olmamak kaydıyla) insanı umutlarından vazgeçiremeyen en önemli unsurlardan biridir. İşte ''Hayallerim Ruhumu Öpüyordu'' adlı kitabım öpme duygusuyla özdeşleştiği için zaman ortaya bir bütün çıkar. Çünkü öpme duygusu çok duyarlı bir güdüdür. Ve insanın doğasında her zaman olması gereken hoş bir eylem şeklidir. Kitabın adının bu şekilde çıktığını çok rahatlıkla söyleyebiliriz.  Hatta güzel bir düşünüz gerçekleştiğinde hayallerinizin ruhunuza çiçek verdiği bile hissedebilirsiniz.


-Bu kitabın bir ilham kaynağı var mı? Varsa nedir?
 -İlham kaynağıyla beslenemeyen bir yazar, farklı duygulara ve iç dünyalara kolay kolay seslenemez. ''Hayallerim Ruhumu Öpüyordu'' adlı kitabım,  ikili ilişkilerde yaşanan yozlaşmaya karşı adeta bir tepkidir.  Yani şöyle ki; İkili ilişkilerin temelinde duygusallık ve romantizm eğer unutulduysa sorun başlamış demektir. Gayet tabii ki cinsellik ilişkilerin olmazsa olmazıdır. Fakat periyodik bir sürecin işlemesiyle buraya geliş daha anlamlıdır. Ve bireylerin karşılıklı mutluluğu buna bağlıdır.  Temeline cinsellik oturtulan ilişkilerde aşkın ne kadar önemli bir duygu olduğu unutulmaya mahkumdur. Eğer gerçek AŞK yoksa aldatma, sadakatsizlik, yalan mutlaka bu ilişkilerin içinde tartışmasız bir şekilde yerini alır. Sonuç mutsuzluktur. (Yalnız seks için yaşıyorum diyenler için bu sözüm geçersizdir.)  Benim bu kitabı yazmamdaki en büyük ilham kaynağım aşka duyduğum saygıdır. Onun içindir ki ''Aşk ebediyen yok oluşa inanmayan insanlara ait kutsal bir duygudur.'' cümlesini kullandım. Tersini düşünenler aşk var diyebilir mi?

-3. baskının haberini aldık ve çok sevindik. Tebrik ediyorum sizi. Peki, sizin bu konudaki duygularınız neler?
 -İnsanlara bir şeyler verebilme duygusu (iyi anlamda) benim için tarif edilemez bir mutluluktur.-Her bir maddeyi tek kelimeyle ifade edecek olursanız;
Okumak: Kaçınılmaz
Yazmak: Mutluluk
Yazar: Hissettiriş
Okur: Sırdaş
İsabel: Aşk
Kerem: Aşk
Hayallerim Ruhumu Öpüyordu: Sonsuzluk
Optimum Kitap: Saygı

-Hayallerim Ruhumu Öpüyordu’dan sonra yeni bir çalışmanız var mı? Varsa biraz bahsedebilir misiniz?
- Evet var. Yaz ayları için çok ilginç ve çok farklı bir romanla siz sevgili okurlarımın karşısına tekrar çıkacağım.
En azından kurgunun çok farklı ve okurlar için çok anlamlı olacağını hissediyorum. İnsan ruhunun inişli çıkışlı halleri, derinlikleri ve arayışları romanın içinde yer alıyor. Daha fazla ipucu verip okurların hayal gücüne saygısızlık yapmayayım. 

- Yazmaya yeni başlayanlar için önerileriniz neler olur?
 - Çok kitap okusunlar ve nitelikli olanları araştırıp sorsunlar.

-Son olarak okurlarınıza söylemek istediğiniz bir şey var mı?
 -Tüm kitap okurlarına en içten sevgilerimi yolluyor ve onlara sonsuz mutluluklar diliyorum.
Optimum Kitap'a bana bu fırsatı verdiğinden dolayı sonsuz şükranlarımı yolluyorum. 

Bu keyifli söyleşi için çok teşekkür ederim. ^^   

Hiç yorum yok: