23 Ekim 2017 Pazartesi

Güney Kore Dizilerinden Uyarlama Kitaplar

Merhabalar,
Güney Kore kültürüyle ilgili insanlar için -ki ben de bu gruptanım- dizi/filmler, müzik, yemek kültürü vs. gibi başlıklar dışında Güney Kore edebiyatı da ilgi çekici durumda. Daha önce Koreli yazarların kitapları ülkemizde yayınlandı. Bunların bir ayağı da sevdiğimiz dizilerin sayfalar şeklinde karşımıza çıkmış hali; Güney Kore dizilerinden uyarlama kitaplar. 

Ve bu ayağı da Olimpos Yayınları temsil ediyor. Yayınevinin çıkardığı bu kitapları kısaca tanıtayım. 


Gizli Bahçe / Secret Garden

Birçok kişinin ilk Kore dizisidir bu dizi. :) İlk cilt şeklinde bizlerle buluştu. 

Konusu ise şöyle: 

Diziyi sevdiyseniz, kitaba bayılacaksınız!
Önceden fark edemedikleri benliklerini, ancak ruhları yer değiştirdikten sonra fark eden iki kişinin kendi vücutlarını geri almak için girdikleri aşk kokan yarış.
“Parasız, tipsiz bir erkeği affetsem bile yumruğu yavaş bir erkeği affetmem.”
İstese de gizleyemeyeceği, ucuz makyaj yapsa bile göz alıcı bir güzelliğe sahip,
“Neden aksiyon dublörlüğü yapıyorsun?” diye sorulduğunda “Kaderim.” diye yanıtlayıp gülümsemesiyle ışıldayan, Yemek yedikten sonra kendi hesabını kendi ödeyen, Kaba ve kötü biriyle karşılaştığında ona sert bir uçan tekme atan kız. Gururum incinse de, bu garip kızı sürekli özlüyorum. 
“Tanrı kesinlikle kadın olmalı. Bu yüzden beni yarattı.”
Zaman ve duygu israfı yapmak istemeyen, anlaşmalı evliliğin en iyi romantizm olduğuna inanan; düşüncesiz, olgunlaşmamış ve şeytani fikirlerine bakılırsa, Tanrı’nın bu insanı yaratırken bir an uyukladığı kesin. Başkasının acısını umursamayan, başkasının duygularını hiç umursamayan bu adam, tatlı ama bir o kadar da tehlikeli. Secret Garden, Onediocom’un “İzlemeniz Gereken 15 Kore Dizisi” listesinde 1. sırada yer alıyor.
Güney Kore'nin en fazla bilinen ve sevilen dizisi. Karakterleri Gil Ra Im (Ha Ji won) ve Kim Joo Won (Hyun Bin)’un canlandırdığı; zaman zaman güldürecek, zaman zaman ağlatacak mükemmel bir dizi. İtinayla Tavsiye Edilir!
–onediocom

Kız Arkadaşım 9 Kuyruklu Bir Tilki / My Girlfriend is a Gumiho

Yine klasikleşmiş dizilerden birinin kitabı. Gumiho, Güney Korelilerin dizilerinde bolca yer alan fantastik bir yaratık, diğer adıyla dokuz kuyruklu tilki. 

Konusu ise şöyle:

Dünyaca ünlü Kore draması My Girlfriend is a Gumiho’nun romanı şimdi Türkiye’de

500 yıl sonra hapis hayatından kurtulan inanılmaz güzellikteki Dokuz Kuyruklu Tilki ile
sorumluluk sahibi olmaktan yoksun dublör adayı Cha Dae Woong'un romantik-komedi tadındaki hikâyesi... Samsingak Tapınağı'ndaki resme hapsedilmiş olan Dokuz Kuyruklu Tilki'nin mührünü farkında olmadan kıran Cha Dae Woong, dağın derinliklerindeki bir uçurumdan yuvarlanıp ciddi bir şekilde yaralanır. Hapsedildiği resimden kurtulan Gumiho, değerli tilki boncuğunu Dae Woong'a vererek onun hayatını kurtarır. Fakat efsaneye göre insanların ciğerini yiyen Dokuz Kuyruklu Tilki'nin kendisini öldüreceğine inanan Dae Woong ondan kurtulmanın yollarını ararken ikisi için de efsanedeki gibi gerçekleşmesi mümkün olmayan bir aşk başlar.Prensesim / My Princess

Ve son olarak turunu yaptığımız Prensesim romanı. Konusu ise şöyle: 

İmparatorluk hanedanında tatlı, eşsiz bir aşk! Seol hiçbir zaman Kore Krallığı'nın bir prensesi olmayı dilememişti. Aslında birçok part-time işte çalışan bir öğrenciden başka bir şey değildi. Kaderin cilvesiyle Seol, kendisini sarayda bulur ve prenses olma etiği üzerine ders almaya başlar. Sürpriz bir şekilde bu dersleri kendisine veren kişi de daha önce Seol'un başını derde sokan diplomat Hae Young olur. Görünüşe göre, Hae Young da Seol'a ders verme konusunda çok masum değildir. Kraliyet hazinesine  ulaşabilmek adına, Seol'u saraydan atmak için elinden geleni ardına koymayacaktır. Fakat farkında olmadan gün geçtikçe birbirine daha yakınlaşır ve bağlanırlar. Acaba Hae Young kraliyet hazinesinin peşinden koşmayı bırakıp Seol'u tercih edecek midir? Prensesim, hem Güney Kore hem de uluslararası boyutta izleyicileri tarafından çok sevilen tatlı ve unutulmaz bir romantik komedi dizisidir. 


İzledikten sonra kitap olarak elde tutmak ise apayrı bir mutluluk. :)


Bu yazıyı "benherneysemo.blogspot.com" dışında herhangi bir blog/forum/internet sitesinde okuyorsanız, şahsımın bilgisi dışında ÇALINMIŞ DEMEKTİR!

8 yorum:

İrem AKAY dedi ki...

Geri dönmene sevindim, nerelerdesin şu sıralar acaba? :) Okumadığım ve izlemediğim kitaplar, diziler. Emeğine sağlık. :)

nesseyle dedi ki...

ayyy bakim bende
hemen not aldim okuycam sonrada izliycem
cok tsk ederim 😊
www.nesseyle.blogspot.com.tr

sunun harikalar diyarı dedi ki...

Screet Garden dizi olarak harikaydı da kitabı brn hiç sevmedim.Oska'yı halen daha unutamıyorum :)))

Benherneysemo dedi ki...

@nesseyle ^_^

Benherneysemo dedi ki...

@Sunun Harikalar Diyarı, dizi gerçekten çok güzeldi. Kitaba hala başlayamadım. Oska efsaneydi :) 😂

Unknown dedi ki...

Ilk ikisini okudum prensesimi de okumayi dusunuyorum teşekkürler

Benherneysemo dedi ki...

@unknown 4 temmuz 2018, :))

Kore dedi ki...

Başka Kore Kitaplari Var Mı? :))