9 Ocak 2017 Pazartesi

İkimizin Yerine (Film Yorumu)


Yönetmen: Umur Turagay
Senarist: Pınar Bulut
Yapımcı: Tunay Vural
Oyuncular: Nejat İşler, Serenay Sarıkaya, Zerrin Tekindor,
 İştar Gökseven, Özgür Emre Yıldırım (Kudret)
Müzik: Jingle House
Görüntü Yönetmeni: Yon Thomas
Türü: Romantik, Dram, Duygusal, Gizem
Çıkış Tarihi: 21 Ekim 2016
Süre: 126 dk. 


Nejat İşler bir süredir sağlık sorunları nedeniyle oyunculuktan uzaktı. Bu arada Gerçek Hesap Bu isimli bir kitap yazdı. Ve İkimizin Yerine isimli filmle sektöre dönüştü yaptı. İyi de yaptı. 

Ben sinemada çok fazla Türk filmi izleyen biri değilim. Bu "Ay yine ne kadar elitim," olarak anlaşılmasın. Genel olarak vizyondaki Türk filmleri kaba komedi ve sündürülmüş aşk/dram hikayeleri olduğu ve ben de bunları izlemeyi pek tercih etmediğim için durum böyle.

Nejat İşler adına her ne kadar sevinsem de bu filme gitmeyi hiç aklıma getirmemiştim aslında. Ama arkadaşlarımla yaptığımız bir etkinlikte tercih edilen film buydu, ben de çoğunluğa uydum diyeyim.

Aman Allah'ım ne kadar  ön yargılıyım dedim kendi kendime çünkü filmden beklentim feci düşük. Zaten ben Serenay Sarıkaya'ya da bayılmam falan diyorum. İkimizin Yerinde'yi böyle duygular içerisinde izledim. Yani okuyacağınız ön yargılı birinin yorumu olacak.Filmin lanse edilen konusu şu şekilde:
Küçük bir kasabada yaşayan ve sürekli kendini tekrarlayan hayatının sırrını çözmeye çalışan Çiçek ailesinin kendisine dayattığı hayatın içinde sıkışıp kalmış genç bir kadındır. Hayata dair çözülmeyen soruları olan genç kadın kasabaya yeni gelen edebiyat öğretmeni Doğan ile karşılaşınca her şey değişir. Doğan bu yasak aşka ne kadar dirense de kendini Çiçek'e aşık olmaktan alıkoyamaz. İkili arasında büyük bir aşk başlar. Doğan ve Çiçek farklı hayatlarına rağmen birbirlerinin yaralarını sarmaya çalışırken bir ailenin de kaderini kökünden değiştirecektir...
Son dönemin en popüler isimlerinden ve sinema perdesinde ilk kez boy gösterecek olan Serenay Sarıkaya ve sinemaya uzun bir ara vermiş olan Nejat İşler'i başrollerine yerleştiren romantik yapımın yönetmenliğini Umur Turagay üstleniyor. Senaryosunu Pınar Bulut'un yazdığı filmin kadrosunda Zerrin Tekindor, İştar Gökseven, Merve Çağıran, Aslı Bekiroğlu ve Özgür Emre Yıldırım gibi isimler yer alıyor.


Filmdeki ana konu dışındaki mahalle kültürü ve yan olaylar beni eğlendirdi. Bu kısımlarda güldüğümü fark ettim. Filmdeki tek favori karakterim büfeci Kudret'ti. :D Adam üzerine yerli komedi çekilir, o derece :D Benim filmde sevdiğim şey günlük dil, yan karakterler, Kudret ve Çiçek'in annesi rolündeki Zerrin Tekindor'un malum sahnedeki performansıydı. Bir de ben İştar Gökseven'i L&M'dan kelli pek severim.

Onun dışında ana konu beni nedense pek çekmedi, bazı kısımlar zorlama, ruhsuz geldi. Belki de eğreti doğru kelimedir. Bir de ne kadar uzun bir filmdi, bitmek bilmedi. 


Film vizyona girmeden de, girdikten sonra da en çok konuşulan şeylerden biri de Serenay Sarıkaya'nın şarkı söylediği sahneydi. Hatta kendisi oyunculuğunun önüne geçmesin diye sözleşmelere 90sn'den fazla şarkı söylemeyeceği maddesi koyduruyormuş, böyle bir haber görmüştüm. Şarkı söylemesi benim hayatımı değiştirmedi açıkçası, çok da takılmadım ben bu kısma.
Film sona erdiğinde arkadaşlarım filmin devamının geleceğini düşündüklerini söylediler ama bana göre filmin sonu böyle  kadın karakterlerin daha baskın ve ön planda olduğu bir filme gayet uygundu.

Filmin en sevdiğim kısmı ise film bittikten sonra çalan Teoman & İrem Candar - İki Aşk şarkısı oldu. :)Son olarak benim için ortalama bir filmdi, izlediğime pişman değilim ama izlemesem de olurmuş. 

Belki bu yorumu film vizyondayken yazmam daha doğru olurdu ama bu sıralar çok sık yazı yazamıyorum. Yakın zamanda bu durumun değişeceğini umuyor ve düşünüyorum.
Sevgiler :* 

 


Bu yazıyı "benherneysemo.blogspot.com" dışında herhangi bir blog/forum/internet sitesinde okuyorsanız, şahsımın bilgisi dışında ÇALINMIŞ DEMEKTİR!!!

3 yorum:

Bir Hayalperest dedi ki...

Açıkçası serenay sarıkaya yı pek sevmediğim ama nejat işler i çok sevdiğim için arada kalıp izlemediğim bir filmdi bu :)) Ama senin bu yorumunu okuyunca haklı olduğuma kanaat geyirdim bu arada ehh artık dön de geçsin şu hasretlik yanii ;))

Bir Hayalperest dedi ki...

Ben serenay sarıkaya yı pek sevmediğim ama nejat işler i çok sevdiğim için arada kalıp bir şekilde bu filmi izleyemedim ama senin bu yorumunu okuyunca haklı olduğuma kanaat getirdim:)) Bu arada ne zaman döncen ya bitsin artık şu hasretlik;))

Benherneysemo dedi ki...

Merhaba, ne kadar tatlı bir yorum *_* Sanırım artık döndüm <3 :) Çok teşekkür ederim :*