12 Nisan 2013 Cuma

Okuyan Kızlar Kulübü 2. Blog Turu... Kaçığın Kızı - Megan Shepherd - Kitapta Geçen Mekanlar

Kaçığın Kızı oldukça etkileyici ve değişik bir kitap. Kitap Londra'nın şehir hayatında başlayıp sizi eski püskü, dökülen bir gemiyle kabus gibi volkanik bir adaya götürüyor...

Kitabın arka kapağındakinden fazla spoiler vermeyecek şekilde bu enteresan yerleri bir tanıyalım... 

Yıl 1895, Mekan Londra... Dönemin Londrasını tanımak gerekirse... 


Meydanlar faytonlarla asil/sıradan insanlarla dolu... 


Yağmurlu bir Londra gününden selam veriyor resim... Limanda yolcu ve yük gemileri... İçlerinden biri Juliet'i bambaşka bir hayata taşıyacağından habersiz...Kitap Juliet'in; adı bir skandala karışan doktor babasının suçlu bulunması ve ölmesi, ardından bir kaç sene sonra annesinin de ölmesi üzerine yapayalnız kalışıyla başlıyor. Hayatını kazanmak zorunda olan Juliet, King Üniversitesi Tıp Araştırmaları bölümünde çalışmaya başlıyor. Hemen gözünüzde büyümesin... Kızımız temizlikçi... Üstüne üstlük başında kendisini sürekli taciz eden bir doktor var. Okulun günümüz ve dönem hali şudur: 


Kızımız saçını süpürge ederken babasının izine rastlar ve ölmediğini öğrenir. Eski uşaklarının oğlu Montgomery aracılığıyla babasının yaşadığı adaya gitmek üzere yola çıkar!


Bindikleri battı batacak bir gemidir. Zaten o ıssız adanın civarından pek de gemi geçmemektedir. Ayrıca doktorun enteresan siparişlerini kim taşır ki başka?


Kızımız yol boyu Belgrave Meydanı'ndaki eski evini, babasının oradaki laboratuvarında ona yardım edişini babasının kendisiyle ilgilenişinin hayalini kurar. Babası madem böyle iyidir, nasıl terk etmiştir onu?


Geldikleri ada Avusturalya yakınlarında volkanik ve de ıssız bir adadır. Babasının kaldığı malikane ise İspanyol misyonerler tarafından yapılmış bir yerdir... Zihinlerde böyle gizemli bir etki yaratmaktadır... 
Peki sonra ne mi oldu?

Takvimimizdeki yorumları takip edin!...
Bizden ayrılmayın...
Sevgilerle! :)
Hiç yorum yok: